piątek, 8 kwietnia 2011

Bezpieczne opony

Sprawne techniczne auto to pierwszy krok do bezpieczeństwa, drugim są kompetencje kierowcy. Jeśli oba te czynniki są właściwe, spada znacząco ryzyko na drodze. Każdy kierowca wie, czy trzeba mu szkolenia, czy nie, zaś o sprawności pojazdu i oponach warto powiedzieć kilka słów.




Typy opon

W zależności od różnych kryteriów można podzielić opony na wiele grup, ale na początku warto wyodrębnić 3 podstawowe rodzaje - opony całoroczne, letnie i zimowe.


W naszym klimacie używanie opon dedykowanych na konkretną porę roku jest jak najbardziej wskazane. Mieszkamy w strefie klimatu umiarkowanego z wyraźnym podziałem na pory roku, które w przemyśle oponiarskim ujmowane są jako dwa sezony - letni i zimowy. Przyjmuje się zasadę, że gdy kilka dni temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza, to zakładamy opony letnie, gdy poniżej - zimowe. To ważne, gdyż każdy z rodzajów opon wykonany jest z innej mieszanki gumowej, dopasowanej do warunków pogodowych. Opony letnie są dość sztywne i twarde, co zapewnia krótką drogę hamowania, dobrą przyczepność i wysokie osiągi. Zimowe opony są bardziej miękkie i plastyczne, dobrze trzymają się nawierzchni oblodzonej, pokrytej śniegiem lub mokrej. Oba typy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa na danym typie drogi i w określonym przedziale temperatury, co w Polsce ma duże znaczenie, gdyż latem mamy upały i gwałtowne deszcze, zaś zimą mrozy z opadami śniegu i gołoledzią.

Opony całoroczne
(uniwersalne, wielosezonowe) to wynik kompromisu pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Takie ogumienie sprawdza się najlepiej w mieście, przy umiarkowanej jeździe. Opony całoroczne nie są dobre na trasy ani do jazdy dynamicznej, ponieważ będąc wypadkową innych rodzajów opon, zapewnia średnie osiągi, przeciętną przyczepność i umiarkowany poziom innych parametrów. Niemniej są dość popularne, ponieważ zakłada się je i jeździ cały rok, bez potrzeby sezonowej wymiany.

Inną kwestią
są pozostałe komponenty samochodu, takie jak sprawne hamulce i wycieraczki, sprawne pasy bezpieczeństwa i itp. Ważna jest też dbałość o naprawę i regenerację rozmaitych części, tu w temacie istotna jest naprawa wałów, silnika, pielęgnacja chłodnicy. Warto regularnie mierzyć ciśnienie w oponach - ono także wpływa znacząco na bezpieczeństwo jazdy.
Patrycja, Copywriter



Artykuł z publikuj.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz