niedziela, 10 kwietnia 2011

Samochody, jakich nie znasz

Czy wydaje Ci się, że w zasadzie wiesz, jak wyglądają i funkcjonują samochody? Wydaje się nam, że skoro ich używamy i widujemy codziennie, to nie mają przed nami tajemnic - to nieprawda! Zapraszam do przeczytania artykułu o samochodach, jakich nie znasz.

Wbrew obiegowym opiniom samochody są bardziej tajemnicze, niż myślimy. Nam sposób napędzania pojazdu może już budzić konsternację, wszak auto może jeździć na benzynę, ropę, gaz, prąd a także na wodór. O ile ropa, benzyna i gaz są znanymi paliwami (i częstymi tematami dyskusji na rodzinnych spotkaniach) to wodór i auta na baterie budzą uśmiech politowania. Samochody napędzane wodorem wcale nie są niepraktyczne - wszak wodoru na Ziemi jest najwięcej, więc nie grozi nam jego deficyt, co jest ogromnym problemem dla tradycyjnych paliw o ograniczonych złożach. Przyjmuje się, że spalania wodoru jest efektywne, ekologiczne i praktyczne, ale wciąż wielu kierowców czyta o nich z przymrużeniem oka - całkiem błędnie, gdyż takie pojazdy już istnieją! Przyjmuje się, że samochody wodorowe będą kolejnym wielkim rozdziałem światowej cywilizacji. A auta na prąd? Wbrew pozorom nie są tak ekologiczne, jak się uważa - zużywają mnóstwo energii, wymagają długiego ładowania a jak wiadomo, tylko nieduża część prądu pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Czy wiesz, że jeśli niektóre części w samochodzie zużyją się lub ulegną uszkodzeniu nie trzeba ich wymieniać na nowe? Okazuje się, że wiele elementów jest bardzo żywotnych, jeśli przeprowadza się ich regenerację czy renowacje. Jednym z takich elementów są wały napędowe, które zużywają się w naturalny sposób, tracą stabilność albo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Takie wały można poddać regeneracji, która odświeża je i sprawia, że znów działają bez zarzutu.

Czy wiesz, że samochody nie muszą mieć 4 kół? Znane są auta z dwoma kołami a także z trzema, nazywane cyklonetkami. Cyklonetki to projekt polski z 1939 roku.
Patrycja, Copywriter

Artykuł z publikuj.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz